Dział Diagnostyki Obrazowej

PRACOWNIA REZONANSU MAGNETYCZNEGO

Przygotowanie do badania

Wykonanie badania rezonansu magnetycznego nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Ważne jest, aby do badania przystąpić w luźnym ubraniu pozbawionym w szczególności metalowych elementów. Do pomieszczenia z aparatem MR nie można wnosić metalowych przedmiotów, jak również:

  • telefonów komórkowych,
  • kart kredytowych,
  • zegarków lub innych urządzeń elektronicznych.


Z uwagi na silne pole magnetyczne przedmioty te mogą ulec uszkodzeniu, spowodować uszkodzenie aparatu MR lub spowodować obrażenia osoby badanej.
W przypadku badania głowy i oczodołów nie robimy makijażu i rezygnujemy z lakieru do włosów. Kosmetyki zawierają drobinki metali, które fałszują wyniki.
Zaraz po wykonaniu badania można prowadzić samochód, a przed badaniem wolno zażywać leki, ponieważ rezonans nie wpływa na ich działanie. Badanie to można wykonywać w każdym momencie cyklu miesięcznego, także w trakcie miesiączki.

Ankieta Pacjenta przed badaniem: pobierz

Przeciwwskazaniem do badania są:

  • Wszczepione urządzenia elektryczne, takie jak: defibrylator lub rozrusznik serca, neurostymulator, implant ślimakowy
  • Metalowe ciała obce w tkankach miękkich (np. klipsy naczyniowe po operacjach laparoskopowych lub odłamki w sąsiedztwie naczyń, narządów miąższowych, gałek ocznych, płytki ortopedyczne, itp.)
  • Klaustrofobia (patologiczny lęk przed przebywaniem w zamkniętych, niedużych pomieszczeniach)
  • Ponadto nie zaleca się wykonywania badania u kobiet w I trymestrze ciąży.


Co należy zgłosić wykonującemu badanie:
Przed badaniem:
  • posiadanie rozrusznika serca, metalowych klipsów lub innych metalowych części w organizmie
  • rozpoznanie wcześniej alergii lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe
  • klaustrofobie
  • skłonności do krwawień (skaza krwotoczna) w przypadku stosowania dożylnych środków kontrastowych

W czasie badania:
  • wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii)
  • jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego (duszność, zawroty głowy, nudności)

Uwaga! Pacjenci z wstawionymi sztucznymi zastawkami serca, protezami ortopedycznymi czy po wszczepieniu klipsów naczyniowych po operacjach neurochirurgicznych lub naczyniowych zobowiązani są dostarczyć do Pracowni MR kompletną dokumentację medyczną dotyczącą zastosowanego leczenia wraz z opisem typu zastosowanego implantu, a w szczególności materiału z jakiego został wykonany.
Badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne, chociaż może wywołać uczucie lekkiego dyskomfortu w związku z koniecznością pozostania przez kilkanaście - kilkadziesiąt minut w jednej pozycji. Podczas badania wymagane jest leżenie w bezruchu, ponieważ ma to wpływ na jego jakość. Podczas badania pacjent, pomimo zamknięcia, ma ciągłą możliwość kontaktu z badającymi.

Co należy przynieść na badanie

Dokument tożsamości ze zdjęciem, komplet posiadanej dokumentacji medycznej z wynikami dotychczasowych badań, w tym płyty CD, klisze, wypisy ze szpitala.
Wyniki badania poziomu kreatyniny/GFR w surowicy krwi (data badania max. 7 dni przed MR), które są niezbędne w przypadku badań wymagających podania środka kontrastowego, gdyż określają wydolność nerek, na które skierowanie wydaje lekarz kierujący.

PRZEBIEG BADANIA
Przygotowanie

Prosimy zgłosić się na badanie 15 minut przed umówioną godziną w celu wypełnienia ankiety medycznej dotyczącej przewlekłych chorób, alergii, przyjmowanych leków oraz ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania RM W przypadku niektórych badań RM podaje się środek kontrastowy, głównie dożylnie, rzadziej doustnie, w celu uzyskania wyraźnego obrazu badanego obszaru. W przypadku dożylnego podania, tuż przed rozpoczęciem badania, pielęgniarka założy wenflon. Aplikowane przez nas środki kontrastowe należą do bardzo bezpiecznych, rzadko wywołują reakcje alergiczne. Jeśli kontarst podawany jest doustnie, to należy zgłosić się przynajmniej godzinę przed ustalonym terminem badania i przynieść ze sobą 1,5 l niegazowanej wody mineralnej. Technik lub pielęgniarka sporządzi roztwór środka kontrastowego, który następnie powinno się wypić powoli i małymi łykami.

Badanie

Pacjent zostaje wprowadzony do specjalnego pomieszczenia przez osobę z personelu pracowni i poproszony o położenie się na wygodnym stole do badania, który następnie zostanie wsunięty do wnętrza aparatu skanującego ciało pacjenta Personel medyczny w tym czasie opuszcza pomieszczenie, ponieważ stacja komputerowa, który przetwarza informacje o obrazie, znajduje się w osobnym pomieszczeniu, z którego technik obsługuje skaner i monitoruje badanie Badanie jest bezbolesne, zdarza się, że pacjenci mogą mieć nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środka kontrastowego, ale nie jest to regułą. Nad pacjentem czuwa technik, lekarz i pielęgniarka, a polecenia wydawane są przez mikrofon Większość badań MR trwa od 15 do 45 minut, w zależności od badanego obszaru oraz niezbędnej ilości uzyskiwanych obrazów, choć czasem badanie może trwać 60 minut i dłużej. Bardzo ważne dla pacjenta jest pozostanie bez ruchu w trakcie wykonywania badań.

Po badaniu

Po badaniu z podaniem środka kontrastowego pacjent dla bezpieczeństwa jest proszony o spędzenie kilkudziesięciu minut na terenie pracowni. Jeśli nie wystąpią działania niepożądane, to pacjent może opuścić teren placówki Pacjent proszony jest o wypicie po dwa litry dziennie przez kolejne dwa dni, gdyż obfite spożywanie płynów ma na celu sprawne wydalanie środka kontrastowego z organizmu
Reakcje niepożądane i możliwe powikłania związane z podaniem kontrastu zdarzają się rzadko i mogą to być:

  • uczucie ciepła, metaliczny smak w ustach, zawroty głowy, nudności, wymioty, świąd, pokrzywka, obrzęki, skurcz oskrzeli, spadek ciśnienia tętniczego

Bardzo rzadko i mogą to być:
  • drgawki, wstrząs, zatrzymanie akcji serca, zwiększone ryzyko powikłań nerkopochodnych i upośledzenie funkcji nerek.

Odbiór wyników

W rejestracji pacjent uzyska informację odnośnie terminu odbioru wyniku badania, które zostają oddane do opisu i konsultacji naszych specjalistów. Istnieje możliwość odebrania wyników osobiście lub za pośrednictwem poczny po wcześniejszym wypełnieniu podania i dokonaniu opłat. Wynik składa się z opisu lekarskiego oraz płyty, na której nagrane są zdjęcia wraz z opisem.